Забавни въпроси с отговори
- Детайли
-
Посещения: 6962
Как семената се превръщат в растения?
Всяко семе, независимо колко малко е то, съдържа програма, която казва какъв тип семе и какви условия му трябват за да се превърне в растение. Семенцето има достатъчно енергия в себе си за да израстат корени и първите листа, без да е необходимо почва или торове. За да стартираме програмата ни трябва просто вода. За да видим това, може да направим лесен експеримент и в класната стая. Трябват ни:
• Семена на зеленчуци
• Памук от аптеката или магазина
• Чинийка
• Чист стъклен буркан
• Вода
• Малко кашонче или кутия, с която да покрием, за да не влиза светлина
Повечето семена се нуждаят от пълна тъмнина (засяват се по-дълбоко в почвата). Други семена се нуждаят от малко светлина и затова ги засяваме по-близо до повърхността на земята. Такива са салатите, копъра, лайката и петунията.
1. Растиламе памука върху чинийката в кръг, който да е малко по-малък от отвора на буркана.
2. Добавяме малко вода, така, че да е влажно, но да не е прекалено мокро.
3. Посипваме отгоре семенцата. Не прекаляваме, да не бъдат твърде много. Ако семенцата са много малки, натискаме ги леко с молив, така че те да са в контакт с водата.
4. Покриваме памука с буркана с дъното нагоре. Така ще направим мъничка оранжерия и ще запазим памука да не изсъхва. Семената се нуждаят от постоянна влага.
5. Поставяме чинийката с буркана в кутия или малък кашон , за да бъдат на тъмно.
6. След 3 дни проверяваме какво се случва със семената. Но бързо слагаме пак кутията, за да не оставяме да проникне твърде дълго светлина.
6. Повечето семена поникват бързо, други се нуждаят от 7-10 дни.
7. Ако семената се държат в пълна тъмнина, първите листенца ще бъдат жълти, вместо зелени. Това е така, защото растенията се нуждаят от хранителни вещества и от светлина. След като листенцата се появат, може да махнем кутията и да извадим чинията с буркана на светло. След 1-2 дни листата ще станат зелени.
Правейки този опит заедно с децата ще видим колко много енергия и минерали семенцето е получило от растението, което го е родило. Поникването на първите листа се нарича покълване.
След като растението е покълнало, за да расте здраво, то вече се нуждае не само от вода.
Какво му трябва още ще видим в следващия експеримент.
Как малкото растение пораства?
Сега ще покажем какво се случва след като семенцето покълне. Ще покажем разликата между растежа на сладка царевица и боб. Царевицата принадлежи на семейство листни растения, които произвеждат едно листо от семето. От семето на боба, както повечето зеленчуци, поникват две листенца.
С този опит ще видим какво се случва в почвата и над нея, след като семенцето вече е покълнало.
Какво ни трябва за експеримента:
- Две пластмасови чаши, напълнени със смес от компост и пръст
- Няколко семена сладка царевица
- Няколко семена боб
- 2 водоустойчиви етикета или пластинки, където може да се пише
- 2 листа кафява опаковъчна хартия
- 2 големи ластика
- Молив и маркер
- Тава или 2 чинии
Избираме винаги най-добрите и здрави семена.
1. С края на молива правим дупка в почвата, за да засеем семената. За царевицата дупката трябва да бъде 3 см дълбока, а за боба - 2,5 см. Засяваме семената така, че да се виждат през стената на чашата.
2. Отбелязваме с маркера върху стената на чашата дълбочината на засаждането и на двете семена.
3. Внимателно запълваме дупката над семето със сместа от компост и пръст и поливаме с вода.
4. Надписваме името на растението на всяка чаша.
5. Увиваме хартията около цялата чашата така, че да покрива семето и почвата.
6. Завързваме с ластика.
7. Поставете двете чаши върху тавата или чиниите. Покрийте ги с плътно с хартия, която закрепвате с ластик. Отгоре поставете кутията. Това е нашата мини оранжерия.
8. Сега поставете чашите в топла стая и вижте какво се е случило след 8-10 дни.
Веднага щом се появи малко зелено стъбълце над почвата, махаме хартията от горна част на чашата, за да навлезе светлина. Ще видим, че бобът има две малки листенца събрани заедно, а царевицата има само едно стъбълце със скрит в него кълн. Махаме хартията, за да видим растежа на корените. След това отново слагаме хартията така, че да скрием корените да растат на тъмно.
Когато кълновете са вече 5 см високи, може да махнем изцяло хартията, която покрива горната част на чашата, за да може въздухът да навлиза свободно.
Виждаме разликата в растежа на корените между двата вида растения. Поливаме растенията и отново покриваме частта на чашата, където се виждат корените, така че да ги държим на тъмно. Можем да видим, че от семето на царевицата започват да поникват малки коренчета над почвата. Тези коренчета дават допълнителна подкрепа, които държат голямото растение здраво и да расте бързо. Те също дават възмонст растението да поеме повеме вода и хранителни вещества.