Мулчиране за начинаещи
- Детайли
-
Посещения: 85046
Мулчирането е най-добрата мярка за спестяване на време в градината. То се изпозва както в зеленчукови градини, така и в декоративното градинарство. Мулчираните градини са по-здрави, с доста по-малко или липса на плевели, по-сухоустойчиви от другите градини. По този начин спестяваме време за поливане, плевене и ще имаме по-малко проблеми с неприятели и болести.
Има два основни вида материали за мулчиране: органични и неорганични. Органичните материали включват жив материал като пресни листа, слама, окосена трева, компост, дървен чипс, стърготини, борови иглички, дори хартия или картон.
Неорганичните материали са чакъл, камъни, черна пластмаса, тъкани.
И двата вида подтискат плевелите, но органичният мулч за разлика от неорганичния обогатява почвата като се разпада. Неорганичният мулч има други предимства. Например черният найлон затопля почвата и излъчва топлина, каквато изискват доматите и патладжана.
Използване на органичен мулч:
Има две основни правила за използване на органичен мулч за борба с плевелите. Първо, почистваме почвата и второ - слагаме достатъчно дебел слой мулч, за да се подтисне поникването на нови плевели (5-10 см).
Дървесни стърготини и дървесни кори:
Такъв мулч може да си закупите в торби от градинските центрове. Този тип мулч е добър единствено за лехи, където не се обработва почвата, например цветни лехи и за декорация.
Листа от дървета: опадалите листа са безплатен богат на хранителни вещества мулч.
Окосената трева е друг достъпен вид мулч, въпреки че част от нея е добре да се върне обратно на ливадата като естествен тор.
Компост: ако имате достатъчно компост, може да го използвате като мулч. Това определено ще обогати почвата и ще ощастливи растенията в градината. Но за да не изсъхне бързо, над компоста добавете равномерно надробени листа или друг мулч.
Борови иглички: това е кокетен вид мулч за вашите лехи. Те позволяват водата да премине лесно през тях, а те самите се разграждат много бавно.
Слама и сено: Това е много често изпозван мулч за градината. Той не само изглежда добре, но и има най-много ползи от него. Той запазва влажността на почвата, предпазва от плевели, добавя органична материя в почвата при разпадането си. Ако сламата обаче съдържа семена ще се появи проблем, защото от тях ще поникнат плевелите от които се боим.
Двойно мулчиране: това е изпитан полезен метод срещу плевели. За първия слой мулчиране използвайте пласт от вестници или картон от кашони. А втория слой е от друг органичен материал.
Използване на полиетиленов мулч:
Мулчирането с полиетиленов мулч може да прави чудеса. Когато се разполага на почистена и обработена почва, черният полиетилен ще акумулира слънчевата топлина и ще създаде идеален микроклимат за почвените организми. Също така предпазва ягодите, краставиците и други култури от изгниване, защото не позволява изпаряване на водата от почвата. И също така предпазва успешно развитието на плевели и поддържа добра почвената влага.